Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8.30-17.00 hod. So 8.30-11.00)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
25.09.2022
Cashback JVC
REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ | JVC CASHBACK Získej bonus ve výši až 5 000 Kč Pokud zvažujete nákup nové televize, soundbaru či rádia, právě teď je ta ... číst celé
25.09.2022
O2 k televizorům JVC
REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ | BALÍČEK O2 TV K ANDROID TV JVC Balíček O2 TV na 2 měsíce zdarma   V JVC jdeme s dobou a proto je pro naše chytré Andro... číst celé
23.05.2022
7 důvodů proč pravidelně pít smoothie..
7 důvodů proč pravidelně pít smoothie.. Co je smoothie? Pod názvem smoothie nehledejte niž složitého. Jedná se o lahodný nápoj z rozmixovaného ovo... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Kamenná prodejna - Výdejna e-shopu

FOX's elektro z vašeho města
Masarykovo nám. 64

Bystřice pod Hostýnem 768 61

tel: +420 603 864 024
e-mail: obchod@fox-spot.cz

 

Po-Pá 8:30 - 17:00

So  8:30-11:00

 

 

 

 1. Úvod
 2. Novinky
 3. Jak vybrat pračku?
Jak vybrat pračku?
25.02.2020

Jak vybrat pračku?

Automatické pračky již dlouhou dobu standardní součástí každé domácnosti. A i když nám tento spotřebič přijde jako zcela samozřejmý, jsou mezi pračkami velké rozdíly. Ano, prádlo vypere každá z nich, výsledek se alemůže lišit nejenom kvalitou, ale také komfortem obsluhy a schopnostmi samotného spotřebiče. Jak tedy vybrat tu správnou pračku?

 

 

 

 

 

 

Plnění přední.. nebo vrchní?

Pračky plněné předem 

jsou nejoblíbenější variantou, jejich velkou výhodou je variabilita, a to nejenom funkční, ale i rozměrová. Od hloubky pouhých 33 centimetrůkapacitou 4 kg, až po pračky dvojnásob hluboké, schopné pojmout přes 10 kg prádla.

Cenově můžete koupit pračku za 5 000 Kč, ale taktéž model, jenž stojí více než 60 000 Kč. Kvalitou i funkcemi jsou to zcela odlišné produkty. 

Výhody předem plněné pračky:

 • snadný přesun prádla z koše do bubnu a zpět 

 • obrovský výběr modelů (lze koupit pračku s mechanickým ovládáním, úspornou pračku s odloženým startem a kvalitní elektronikou či dokonce pračku s vlastním generátorem páry, schopností automatického dávkování pracího prostředku, grafickým barevným displejem v českém jazyce či se speciálními pohyby bubnu dle druhu praného prádla atd.)

 • lepší stabilita

 • možnost zakoupit modely podstavné nebo vestavné se zasazením do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku

 • velká kapacita bubnu pro prádlo

 • je stabilnější a tedy i tišší

 • můžete na ni postavitsušičku.

 

 

Vrchem plněné pračky jsou praktické hlavně proto, že před sebou nepotřebují žádné místo nutné pro otevření dvířek bubnu, čímž se perfektně hodí hlavně do menších bytů či garsonek. Na trhu je jich podstatně méně než předem plněných variant, nicméně i v tomto produktovém segmentu si lze vybrat modely za velice příznivé ceny. Není tak problém zakoupit pračku do 6 000 Kč, nejvyšší modely se opět prodávají v cenách několika desítek tisíc korun. Také u vrchem plněných praček najdete jak základní modely, kde si uživatel manuálně volí program či teplotu, tak i typy, které po zvolení programu vše nastaví samy, disponují podsvícenými informačními displeji, umožňují volit délku programu apod.

Výhody vrchem plněné pračky: 

 • díky svým rozměrům se hodí do menších koupelen

 • kvůli své výšce se hodí pro starší lidi, kteří se při plnění pračky nemusí tolik ohýbat

 • lze ji obestavět, protože před sebou nepotřebuje prostor pro otevírání dvířek

Předem plněné pračky nabízejí širší výběr modelů větší buben i tišší chod, vrchem plněné pračky zabírají méně prostoru a při jejich plnění se nemusíte ohýbat.

Pračky kombinované se sušičkou

Investice do pračky kombinované se sušičkou se hodí především v případě, že nemáte v bytě dostatek místa pro dva spotřebiče. Je ale potřeba mít na zřeteli, že kapacita bubnu pro sušení bývá často až o polovinu menší, než kapacita bubnu pro praní (nejčastěji se pohybuje kolem 4 kg). Také množství sušicích funkcí není u tohoto kombinovaného spotřebiče takové, jak u samostatných sušiček. Pro menší domácnosti však mohou být pračkosušičky praktickým a výhodným řešením.

Prohlédněte si i buben

Dalším z faktorů, které vás ovlivní při výběru pračky je kapacita bubnu a jeho uspořádání. Výrobce sice může uvádět kapacitu bubnu 4 kg u pračky úzké 33 centimetrů, ale pokud takovou pračku otevřete, zjistíte, že buben je příliš mělký. Prádlo při jeho plnění může tedy vypadávat ven. Navíc, nikdy byste neměli plnit prádlo v bubnu až po horní okraj. Ideálně je nechat zhruba 15 centimetrů prostoru. Důvod je jednoduchý. Prádlo v takovém bubnu má prostor pro pohyb. Lépe se vymáchá, prací prášek se kvalitněji rozpustí a v konečném důsledku nebude prádlo tolik zmačkané, až jej budete z bubnu vyndávat ven.

Pokud máte možnost, kupte tedy pračku vždy s větším bubnem. Rozhodně není od věci si  buben prohlédnout. Rozdíl ve vnitřní velikosti je mnohdy obrovský, bez ohledu na uváděnou kapacitu v kilogramech.

Taktéž buben, který má příliš velké otvory pro průchod vody, není příliš šetrný k prádlu, protože se díky tomu tvoří na prádle tzv. žmolky. Ty vznikají odstředivou silou při ždímání a vtlačení látky do otvorů v bubnu. V bubnu jsou na druhou stranu vždy tzv. unašeče prádla, které, pokud jsou uložené asymetricky, napomáhají lepšímu pohybu prádla. 

 

Čemu se věnovat při výběru bubnu:

 • buben plňte maximálně na 80 % kapacity, zajistíte tak ideální prostor pro pohyb a mechanické tření prádla

 • kapacita kolem 4 kg je vhodná pro 2 člennou domácnost, 6 kg a více pro 4 člennou rodinu

 • velké otvory v bubnu pro průchod vody nejsou šetrné k prádlu

 • pomocí bubnů, které jsou osvětleny, můžete sledovat proces praní.

Buben ideálně naplňte jen z 80 % kapacity. Prášek se kvalitněji rozpustí, prádlo lépe vymáchá a nebude tolik zmačkané.

Prát chytře a bezpečně

Některé modely praček obsahují navíc parní generátor, který může doplňovat standardní programy, případně fungovat zcela nezávisle v samostatném programu. Tyto pračky jsou vhodné pro alergiky díky výborné schopnosti horké páry likvidovat bakterie a alergeny. Horká pára navíc lépe udržuje teplotu v bubnu, a přispívá tak ke snížení energetické náročnosti pračky. Výborně odstraňuje pachy, proto se hodí i k osvěžení již nošeného, ale ne špinavého oblečení.

Drobností se může zdát filtr umístěný ve spodní části pračky. U levných modelů chybí většinou odtoková hadička, proto se po otevření filtru může větší množství vody rozlít po koupelně.

Vyšší modely praček mívají na přívodní hadici integrován systém Aquastop, který v případě netěsnosti pláště přívodní hadice okamžitě uzavře přívod vody. Zabrání tak obrovským škodám, jež může volně tekoucí voda do bytu způsobit. Nehledě na škody u sousedů.

V dnešní době nejsou příliš potřebné programy typu Vyvářka či možnost prát na 70 °C. Důvodem je změna složení pracích prostředků, protože dnešní prostředky mají mnohem účinnější složky. Pro kvalitní vyprání tak dnes stačí teplota vody 30 - 40 °C. Důvodem jsou enzymy obsažené v pracím prášku, které pomáhají s odstraněním nečistot z prádla. Vysoká teplota praní totiž ničemu nepomůže, jelikož se detergent při teplotě nad 60 °C neprojevuje více než při teplotách nižších. Naopak nejsilnější efekt zaznamenáte okolo teploty 40 °C.

Funkce a technologie

Pokud máte doma děti, určitě se zamyslete nad pořízením pračky s dětskou pojistkou. Nestane se vám pak, že by si ratolesti mohly pračku samy zapnout nebo ji jakkoliv ovládat. 

S mobilem je praní hračka

Moderní SMART pračkyumějí komunikovat s mobilním telefonem, zpravidla přes Wi-Fi. Různí výrobci mají pro chytré praní a pokročilé funkce různé názvy – jmenujme třeba diagnostikuSmart Check, díky které ušetříte za opraváře praček, nebo produktovou řadu SmartThinQ od LG, kde pračku můžete ovládat třeba z gauče (nebo klidně z práce) přes mobilní aplikaci. Pomocí NFC zase může uživatel stahovat nové prací programy (dětské oblečení, studené praní atd.) a následně tyto programy aplikovat jednoduchým přiložením mobilního telefonu na pračce.

Šetřit vodu i energii

Spotřeba elektřiny je pravděpodobně nejsledovanější parametr praček. Ucelenou informaci o ní nám dávají energetické štítky, které jsou povinné v celé EU v jednotné formě. Přehlednost je zaručena. Naštěstí už u praček nebývá spotřeba energie a vody tak palčivým problémem jako dříve. I levné modely bez problémů splňují energetickou třídu A. Lepší modely atakují či dosahují kategorie A+++. Obecně se rozdíly ve spotřebě elektrické energie budou pohybovat ročně na úrovni několika stovek korun. Nicméně za několik let provozu se můžete u úspornější pračky dočkat úspory v tisících.

Druhým velmi hlídaným parametrem je spotřeba vody. Zde se můžou výrobci rozcházet v názoru na optimální množství vody u jednotlivých programů. Můžete zakoupit pračku, která bude mít uvedenou spotřebu vody 39 litrů, zatímco jiná pračka bude mít na štítku uvedenu spotřebu například 48 litrů. Logika radí vzít model s nižší spotřebou vody. Ale pozor! Spotřeba vody se vypočítává pouze při programu bavlna na 60 °C.

Zde tedy mohou výrobci při honbě za nižším číslem velmi jednoduše dosáhnout „požadované“ hodnoty. Při jiném programu může ale spotřeba vody vzrůst třeba i dvojnásobně. Je tedy lepší pračka s nejnižší spotřebu vody? Ne vždy. Pokud byste celý rok prali pouze na program bavlna při deklarované teplotě, zmiňované spotřeby jistě dosáhnete. Při kombinovaném používání několika programů bude ale spotřeba vody podstatně vyšší. Jinou spotřebu vody bude

Účinnost rozdělená do tříd

Dle nařízení EU nesmí přijít na trh od 1. prosince 2013 pračky s horší účinností praní než je třída A. O to více se proto sleduje účinnost odstřeďování, která může být zcela zásadní. Pokud prádlo sušíte na sluníčku venku na zahradě, je pro vás tento parametr relativně nepodstatný, prádlo uschne tak jako tak - pouze musíte počítat se skutečností, že pokud máte pračku s horší účinností odstřeďování, bude schnout déle. Nicméně pokud používáte sušičku, případně sušíte prádlo doma na sušáku, měl by pro vás být tento parametr zásadní.

Dnes můžete zakoupit pračky s účinností odstřeďování mezi D až A. Rozdíl je obrovský. Třída účinnosti je pračce udělena na základě procentuálního zbytku vody v prádle. Pokud si zakoupíte pračku například s účinností C, počítejte s tím, že vám v prádle zůstane mezi 54 - 63 % vody. Naopak pračka s účinností odstřeďování A nechá v prádle méně než 45 % zbytku vody. Prádlo poté logicky rychleji schne, případně, pokud jej vložíte do sušičky, spotřebujete méně energie na jeho usušení a uspoříte peníze i čas.

Automatika versus ručně nastavované programy

Nejlevnější modely praček jsou vybaveny jednoduchým ovládáním, kdy se jedním voličem nastavuje daný program, druhým se vybírá teplota a třetím poté uživatel nastavuje otáčky ždímání. K dispozici jsou i další volby, jako je extra máchání, snadné žehlení apod. Tyto levné pračky postrádají jakoukoli „inteligenci“, a tak vám umožní např. navolit příliš vysokou teplotu či nesmyslně vysoké otáčky u programu na prádlo, kterému hrubší zacházení škodí.

Naproti tomu pokročilé modely disponují inteligentní elektronikou a celé ovládání je pouze digitální. Ve výsledku to znamená, že u programu na jemné prádlo vám pračka nedovolí vybrat teplotu nad 40 °C či nastavit otáčky odstředění vyšší jak 800 ot./min. Důvod je prostý - ochrana prádla.

Pokud u těchto vyšších modelů nastavíte kterýkoli program, pračka pro něj už má přednastavenou ideální teplotu i otáčky vzhledem k materiálu prádla, které se u daného programu očekává. To samé platí o automaticky zapnuté funkci přídavného máchání, snadného žehlení, automaticky aktivovaných parních trysek apod. Ve výsledku stačí vložit prádlo do pračky, vybrat odpovídající program a zahájit praní. Elektronika si vše pohlídá sama. Ovládání takové pračky je podstatně komfortnější, rychlejší a bezpečnější. Navíc se elektroniky nemusíte bát, míra poruchovosti je minimální, stejně jako u mechanických voličů - tedy téměř nulová.

Špičkové modely si navíc v závislosti na zvoleném programu a váze prádla samy nadávkují prací prášek, případně aviváž, což dovolí do domácích prací angažovat i děti. Stačí jen objevit, jak který výrobce tyto automatické funkce pojmenovává. Můžete se setkat s názvy Fuzzy Logic, 6th Sense, OptiSense, VarioPerfect a dalšími. Pokaždé se však s drobnými odchylkami jedná o přizpůsobení praní aktuálním podmínkám za účelem úspory energie, vody nebo času.

Hlučnost

Pračky při své činnosti produkují nepřeslechnutelný zvuk, proto je i tento parametr uváděn na energetickém štítku. U levné pračky můžete najít u praní hodnotu přesahující i 60 dB, naopak kvalitní výrobek se může dostat pod 50 dB.

Rozdíl při pracím procesu tak může být i 15 dB. Při ždímání může jedna pračka generovat hluk o síle až 80 dB, druhá se přitom vejde pod 70 dB. Rozdíl mezi hlučnou levnější pračkou a kvalitnějším modelem může být doslova slyšitelný. Hlučnost nestoupá s počtem decibelů lineárně, rozdíl mezi 70 a 80 dB proto bude mnohem větší, než mezi 50 a 60 dB.

Rychlé tipy

• Spotřeba vody se u praček uvádí orientačně.
• Výbava pračky zásadně ovlivňuje její cenu.
• Rozdíl v hluku u praček může činit i 15 dB.
• Většina lidí upřednostňuje předem plněné pračky.
• S cenou stoupá komfort a bezpečnost spotřebiče.
• Sušička vyžaduje odstřeďování aspoň 1 200 ot./min.

Výběr pračky není úplně jednoduchá záležitost. Musíte se zamyslet nad tím, kde budete pračku mít umístěnou - kolik na ni máte místa. Od toho budete volit pračku s předním nebo vrchním plněním. Dalším faktorem při výběru je kapacita bubnu a spotřeba vody i energie. Dnešní technologie nám také umožňují vlastnit pračku podstatně inteligentnější, která za nás může pohlídat ideální dávkování vody, pracího prostředku i aviváže, to vše na základě zvoleného programu a váhy prádla.

Také hlučnost vyspělých modelů je znatelně nižší, stejně jako kvalita technologického zpracování. I bezpečnostní čidla, díky kterým se nemusíte bát nechat pračku pracovat v době, kdy jste například v práci, mohou být rozhodujícím faktorem při nákupu nové pračky. Stačí pouze nastavit odložený start a máte i v případě poruchy jistotu, že se nic nemůže stát.

Jak je vidno, rozdíly v pračkách mohou být velké. Na druhou stranu, lze dnes zakoupit pračku za opravdu nízkou částku. Pokud si ale připlatíte, získáte kromě většího komfortu taktéž větší bezpečnost, mnohdy i podařenější design a v neposlední řadě nižší spotřebu vody i elektrické energie.

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

I na facebooku nás najdete

 

Kontakty
Logo
FOX's shop
(Po-Pá, 8.30-17.00 hod. So 8.30-11.00)
FOX's elektro z vašeho města
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz